Ledový muž Wim Hof je Holanďan, kterého nejčastěji vidíte na fotkách, jak sedí polonahý na kusu ledové kry s klidnou tváří ponořenou do vnitřního soustředění a klidu. Je schopen vydržet v ledové vodě skoro dvě hodiny, běžet bosky maraton pouští bez kapky vody nebo naopak běžet maraton za polárním kruhem oblečen pouze v kraťasech. Dalším jeho kouskem je výstup na Mount Everest do výšky 7 000 m n. m. pouze v letním oblečení, navíc bez kyslíkové bomby. Těmito i dalšími výkony chce lidi přesvědčit, že jsou toho schopni také, jen musí postupovat podle jeho metody, která je návodem, jak se k takové kondici propracovat. Wim Hofova metoda provádí světem chladu od úplných začátků. Pracuje se zde s dechem, chladem a nastavením mysli a posunu každého člověka na spirituální cestě. "Tato metoda je velmi jednoduchá," říká Wim Hof. "Přístupná a také podložená vědou. Může ji praktikovat kdokoliv, nemá v sobě žádné dogma, jen přijetí. A svobodu."
Najděte si pohodlnou polohu a zavřete oči. Proveďte 30 vědomých nádechů a výdechů, potom vydechněte všechne vzduch, a po výdechu zadržte dech. Až už vám to začne být trochu nepohodlné, zhluboka se nadechněte a opět zadržte dech. V zádrži dechu zůstaňte 10-15 s, a po té volně vyydechněte. Celý tento cyklus opakujte 3x, po té chvíli relaxujte.
V této fázi si zacvičte, rozhýbejte tělo v podstat jakkoliv. Kliky, dřepy, rychlý běh na místě, cokoliv, na co jste zvyklí a co vám dělá dobře.
Pokud budete pokračovat i do další fáze, představujte si, jak vám tělo prohřívá teplá koule. Tu si pusťte do kažédho kousku vašeho těla, ať všechny buňky mají dostatek tepla. Pokud se vám myšlenky zatoulají, jen je přiveďte zpátky a pokračujte v myšlenkovém cvičení. Jestliže se nebudete právě otužovat, tak si místo prohřívací koule představte, jak všechny buňky vašeho těla dostávají dostatek kyslíku a jsou tímto přísunem uzdravovány.
Osprchovat se 30 s studenou vodou. Klidně po té, co se předtím pořádně prohřejete teplou vodou. Po osprchování budete příjemně probuzeni a čilí v průběhu celého zbytku dne. Proto se doporučuje studenou sprchou začít hned ráno. Wim Hof má odstupňované délky pobytu pod studenou sprchou podle toho, jak jste zkušení v otužování. Délku výdrže pod studenou sprchou dávkuje po 30 (respektive 40) sekundách. Sprchování vlažnou nebo teplou vodou se pravidelně střídá se studenou vodou (na 30 s), aby ji pak zase vystřídala voda teplá nebo vlažná. Důležité je zakončit každé otužování studenou vodou, jinak se pozitivní účinky na tělo výrazně sníží.
Při zhodnocování rizikovosti praktikování Wim Hofovy metody je dobré zmínit, jak funguje stres. Vystavování se nepříjemným prožitkům, nás posiluje, ale jen do určité hranice. Pokud tuto hranici překročíme, čekají nás místo pozitivních účinků stresu už jen ty negativní. Toto neplatí pouze u otužování, ale i u všech ostatních stresových situací. Pokud tedy vystavení se chladu přeženeme, pak můžeme očekávat, že všechny pozitivní účinky se začnou obracet v negativní a může nastat:
Praktikovat tuto metodu se nedoporučuje, jestliže má člověk potíže s:
Pokud je vám otužování extrémně nepříjemné, začněte pomalu a pozvolna. Pokud ani to nepomáhá, doporučuje se vyhledat lékaře a konzultovat s ním postup. Přestože (nebo spíš protože) se jedná o promyšlenou a strukturovanou metodu nabízející lákavé výsledky, mohou se projevit při jejím provádění nějaké zdravotní komplikace. Velká část z nich ale může pramenit z nepochopení metody nebo nedodržování postupů.
Proto nezbývá, než doporučit, že je vhodné vyhledat služby akreditovaného kouče nebo absolvovat kurz Wim Hofovy metody.
© 2022 Kryoterapie.cz - Všechna práva vyhrazena | Ochrana osobních údajů | Kontakt | Mapa webu